BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ivan Klima “Premjeras ir Angelas” [2003, Kitos knygos 2008]

Nesu profesionalus literatūrologas ar politologas, tad pateiksiu savo subjektyvią šios knygos recenziją. Artėja rinkimai ir visiems aišku, kad savo posto neteks tikriausiai vienas iš nemėgstamiausių mūsų laikų premjerų A.K (liaudyje pravardžiuojamas Bubiliumi Kybiu). Rekomenduoju paskaityti šią knygą tiems, kam įdomi neafišuojama politikos virtuvė.

Veiksmas vyksta neapibrėžtoje postsovietinėje vidurio Europos valstybėje (autorius žinoma omenyje turi savo tėvynę Čekiją). Jei ne personažų vardai, tai ta šalis galėtų būti ir Lietuva. Premjeras buvusios revoliucijos šauklys, buvęs teatralas (aliuzija į V.Havelą – pirmąjį Čekijos Respublikos prezidentą) susiduria su dilema, kaip išlikti padoriu žmogumi negailestingoje politikos skerdykloje. Asmeninis gyvenimas byra – žmona neištikima, vaikai, kaip ir visi normalūs paaugliai maištauja. Vyriausybę krečia skandalai artimiausi bendražygiai įsivėlę į aferas. O ant nosies rinkimai !!! Kaip išlaikyti populiarumą, kaip neprarasti sosto ?

Knygoje autorius, ministrų ir patarėjų lūpomis su sarkazmu pateikia receptus, kaip galima laimėti rinkimus. Pasinaudojant viešosiomis akcijomis, aistringomis kalbomis pasitelkiant visagalę televiziją! Kuri be perstojo zombina visuomenę idiotiškomis muilo operomis ir bukais dainų proejektais. Taiklūs autoriaus žodžiai tiksliai apibūdina esamą situaciją (ir Lietuvoje) : “Demokratijos tėvai tikėjo liaudimi, bet negalėjo numatyti, kas per kelias kartas atsitinka žmonijai, veikiamai gerovės, reklamos ir masinio televizijos žiūrėjimo”.

Partijoje seniai aišku, kad premjeras tik reprezentacinis veidas – traukiantis rinkėjus prie balsavimo dėžių (kaip koks R.Paksas pas liberalus*). Jis saldus, kaip medus, beveik visoms moterims patinka. Rodos rinkimai jau laimėti, sudarytos reikiamos koalicijos. Bet visas kortas sumaišo Angelas pasirodęs ministrui pirmininkui, kaip kokiai Žanai d’Ark. Kuo visa tai baigsis sužinosite perskaitę šią knygą.

P.S. Tikrai rasite nemažai panašių paralelių su Lietuvos politiniu gyvenimu, kaip sakant nieko naujo po saule, nes mes visi iš tos pačios postsovietinės erdvės su savo sopuliais ir naujai atrastais vartotojiškos visuomenės malonumais.

* R.Paksas – premjeras išspirtas iš koncervatorių už partinį nepaklusnumą 1999m. (Williams’o afera), pakviestas Lietuvos liberalų sąjungos jai vadovavo 1999-2001m. ir iš ten sėkmingai buvo išdrėbtas lyg musė iš barščių.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą